Czy warto stosować ogrzewanie podłogowe?

Czas czytania: 7 minut

Ogrzewanie podłogowe to standard w wielu inwestycjach budowlanych. Czy to realizowanych we własnym zakresie, czy też przez dewelopera. Taki sposób ogrzewania ma swoich fanów, jak i przeciwników. Jedni uważają go za najbardziej wydajny, inni za negatywnie wpływający na organizm. Jak jest w rzeczywistości? Czy warto stosować w domu ogrzewanie podłogowe? Przekonajmy się!

Przeczytaj także: Domy bez pozwolenia (70 metrów) – co musisz o nich wiedzieć?

Co to jest ogrzewanie podłogowe?

Ogrzewanie podłogowe jest systemem, który pozwala na zrezygnowanie z tradycyjnych grzejników umieszczanych na ścianach. Większość instalacji przebiega bowiem pod naszymi stopami. Tym samym podłogówka, w porównaniu do tradycyjnych grzejników, zapewnia lepsze rozłożenie ciepła w pomieszczeniu. Jest ono dostarczane ze znacznie większej powierzchni, a nie z jednego punktu. Dzięki temu ogrzewanie podłogowe zapewnia komfort na większym poziomie. Co ważne, można je stosować jako jedyne rozwiązanie w budynku lub tylko w niektórych pomieszczeniach.

Jak działa ogrzewanie podłogowe?

Wspomnieliśmy już o pierwszej różnicy, jaka zachodzi między ogrzewaniem podłogowym a tradycyjnym. Pora więc sprawdzić, jak w ogóle działa taki system. Otóż ogrzewanie podłogowe opiera się na promieniowaniu cieplnym. To kolejna, ale zasadnicza różnica w porównaniu do tradycyjnego ogrzewania. W jego przypadku powietrze krąży po pomieszczeniu. Efekt jest taki, że trafia ono pod sam sufit, a następnie zmierza ku podłodze. Niestety największe ciepło pozostaje na samej górze, zaś na dole temperatura jest niższa. Co za tym idzie, mamy wrażenie, że w głowę nam ciepło, a w nogi zimno. Ogrzewanie podłogowe sprawia, że ciepło zlokalizowane jest w okolicach naszych stóp. Im wyżej, tym zachodzi niewielka różnica temperatur.

Ten artykuł też Cię może zainteresować: Wentylacja mechaniczna – co to jest i jak działa?

Dlaczego warto stosować ogrzewanie podłogowe?

Ogrzewanie podłogowe ma wiele zalet, które sprawiają, że jest to rozwiązanie warte rozważenia w naszym domu. Szczególnie jeśli dopiero budujemy nasze „cztery kąty”. Wtedy montaż systemu ogrzewania podłogowego jest możliwy w większości przypadków bez żadnych przeszkód. Z kolei w gotowych budynkach konieczne są dodatkowe obliczenia związane z zapotrzebowaniem cieplnym oraz większe nakłady finansowe z uwagi na modernizację już istniejącego rozwiązania. Mimo to warto stosować ogrzewanie podłogowe. Świadczą o tym, chociażby zalety podłogówki.

Do zalet ogrzewania podłogowego zaliczamy:

  • równomierny rozkład temperatur w pomieszczeniach – ogrzewanie podłogowe sprawia, że ciepło trafia równomiernie do całego pomieszczenia, a nie do jednego punktu,
  • zwiększenie komfortu funkcjonowania w budynku – ciepło, które rozchodzi się od ogrzewania podłogowego, pozostaje w okolicach naszych stóp oraz nóg. Z kolei na wysokości głowy ma ono mniejszą temperaturę, dzięki czemu organizm ma zapewniony lepszy komfort termiczny.
  • zmniejszenie ilości kurzu unoszącego się w powietrzu – ciepło bijące od grzejników wprawia powietrze w ruch. Tym samym w pomieszczeniu pojawia się dużo kurzu, co szkodzi alergikom. W przypadku ogrzewania podłogowego nie ma takiego zjawiska.
  • możliwość wykorzystania większej przestrzeni w budynku z uwagi na brak zamontowanych na ścianach grzejników – ogrzewanie podłogowe, jak sama nazwa wskazuje, schowane jest w większości pod podłogą. Dzięki temu możemy zaoszczędzić sporo miejsca, które zabierałyby grzejniki. To zwiększa możliwości aranżacji pomieszczeń.
  • oszczędność energii z uwagi na dostarczanie ciepła o niższej temperaturze niż w przypadku ogrzewania grzejnikami – podłogówka charakteryzuje się niższą temperaturą wody niż tradycyjne rozwiązanie. W przypadku ogrzewania podłogowego nie powinna być ona wyższa niż 29 stopni Celsjusza. Mowa oczywiście o pokojach. Inaczej sprawa wygląda, gdy chodzi o łazienki – wtedy temperatura nie może być wyższa niż 33 stopnie Celsjusza. Zaś w strefach brzegowych będzie jeszcze cieplej – jednak nie powinno się przekraczać 35 stopni Celsjusza.
  • zachowanie odpowiedniego poziomu wilgotności powietrza w pomieszczeniach – tradycyjne ogrzewanie sprawia, że powietrze w pomieszczeniu jest suche. To z kolei sprawia, że czujemy dyskomfort. Ogrzewanie podłogowe zapewnia właściwy poziom wilgotności. Ma to pozytywny wpływ na nasze zdrowie.
  • dostosowanie do najnowszych rozwiązań grzewczych – podłogówka może być połączona m.in. z pompą ciepła.

Ogrzewanie podłogowe – wady

Mogłoby nam się wydawać, że ogrzewanie podłogowe jest wręcz idealne, ale nic z tych rzeczy. Ma ono swoje wady, które sprawiają, że wielu inwestorów rezygnuje z jego montażu.

Wady ogrzewania podłogowego:

  • duża bezwładność cieplna – ogrzewanie podłogowe dość długo się nagrzewa, co sprawia, że musimy poczekać, aż w pomieszczeniu zrobi się ciepło. Z drugiej jednak strony podłogówka wolniej stygnie, zatem przez dłuższy czas będzie nam towarzyszyć wyższa temperatura.
  • ograniczenie pod względem materiałów, które będą użyte do wykończenia podłogi – nie wszystkie rozwiązania są dostosowane do ogrzewania podłogowego, dlatego podczas ich wyboru musimy zwracać uwagę na opór przewodzenia ciepła.
  • droższa instalacja – średni koszt wykonania ogrzewania podłogowego jest o 30% większy niż w przypadku tradycyjnego rozwiązania.

Przeczytaj także: Program czyste powietrze – co to jest i jak z niego skorzystać?

Podsumowanie

Ogrzewanie podłogowe jest wydajnym rozwiązaniem, które zapewnia ciepło w całym pomieszczeniu. Tym samym poprawia komfort przebywania w nim. Ciepło znajduje się bowiem przy podłodze. Z kolei w okolicach głowy temperatura jest nieznacznie niższa. Ponadto podłogówka zapobiega rozprzestrzenianiu się kurzu. Zapewnia również odpowiedni poziom wilgotności powietrza. Mimo tych zalet ogrzewanie podłogowe ma również wady. Są nimi: duża bezwładność cieplna, a także wyższy koszt instalacji. Jednak to w wielu sytuacjach nie przekreśla tego rozwiązania, a jest ono chętnie wybierane przez inwestorów, zarówno do całego budynku, jak i wybranych pomieszczeń.

Autor