Fotowoltaika od 2022 roku – zmiana przepisów

Czas czytania: 7 minut

Fotowoltaika zyskała w naszym kraju ogromną popularność. Skorzystało z niej wiele osób, a jedną z zalet był system opustów. Jednak już w 2022 r. ma on ulec przekształceniu. Nowy system rozliczeń za energię wprowadza zmiany, które mogą zmienić postrzeganie opłacalności fotowoltaiki. O tym, co nowego pojawi się w 2022 r., dowiesz się z tego artykułu!

Przeczytaj także: Wentylacja mechaniczna – co to jest i jak działa?

Co to jest fotowoltaika?

Fotowoltaika rozwija się w Polsce dynamicznie. To ciekawy sposób na pozyskanie energii elektrycznej. Wykorzystuje się do niej panele słoneczne, które w wielu przypadkach montowane są na dachach budynków. Oprócz nich istnieją również farmy fotowoltaiczne, pojawiające się w wielu rejonach naszego kraju. Sam proces polega na przekształceniu energii ze słońca w prąd stały. Następnie trafia on do falownika. W nim następuje konwersja na prąd zmienny. Potem energia elektryczna trafia do gniazdek, a jej nadwyżki są wysyłane do sieci, gdzie jest magazynowana.

Jakie są aktualne rozliczenia za fotowoltaikę?

Jedną z zalet stosowania fotowoltaiki, która przyciąga klientów, jest net-metering. To system rozliczenia za energię elektryczną. Jest on bardzo opłacalny. Net-metering polega na przekazaniu do sieci nadwyżki wyprodukowanej energii elektrycznej. Tam z kolei jest magazynowana. Następnie klient może skorzystać z 80% oddanej do sieci energii elektrycznej, np. w miesiącach, w których jest mniejsze nasłonecznienie. Wartość ta dotyczy instalacji do 10 kW. W przypadku większych, czyli 10-50kW wykorzystać można 70% oddanej energii. Pozostała część pozostaje u operatora. Takie rozliczenie jest stosowane w okresach półrocznych.

Ten artykuł też Cię może zainteresować: Program czyste powietrze – co to jest i jak z niego skorzystać?

Zmiana przepisów dotyczących rozliczeń za fotowoltaikę w 2022 r.

W 2022 r. powyższe rozliczenie ma ulec zmianie. Ma je zastąpić net-billing. Oznacza to, że wyprodukowana energia elektryczna będzie sprzedawana przez prosumentów po cenach hurtowych do operatorów. Następnie możliwy będzie jej zakup, jednak już za wyższe kwoty. Prosumenci będą bowiem płacić za energię elektryczną ceny detaliczne, czyli tak jak wszyscy klienci – nie będzie żadnych korzystniejszych rozliczeń. Mimo to zmiany w przepisach wskazują również, że osoby, które dostarczą nadwyżki do sieci, zostaną za to wynagrodzone.

Kiedy zmiany wejdą w życie i kogo będą dotyczyć?

Wyżej opisane zmiany są związane z nowelizacją ustawy o OZE (Odnawialnych Źródłach Energii). Początkowo zakładano jej wejście w życie wraz z końcem 2021 r. Na tej podstawie wszystkie osoby, które zainstalowałyby fotowoltaikę do tego terminu, mogłyby skorzystać z aktualnych – preferencyjnych warunków. Te byłyby im zapewnione przez kolejne 15 lat. Z kolei wszyscy, którzy zainstalowaliby fotowoltaikę po 1 stycznia 2022 r., automatycznie podlegaliby nowemu rozliczeniu.

W dyskusji na temat zmian pojawiał się również tzw. okres przejściowy. Miał on trwać przez pół roku, czyli do 30 czerwca 2022 r. Wszyscy, którzy zamontowaliby fotowoltaikę w swoich budynkach po 1 stycznia 2022 r., mogliby korzystać z opustów do wcześniej wspomnianego terminu. Potem nastąpiłaby automatyczna zmiana na nowy sposób rozliczenia.

Aktualna wersja wprowadzanych zmian zakłada, że będą one obowiązywać od 1 kwietnia 2022 r. Zatem, jeśli ktoś wprowadzi do sieci energię elektryczną po tej dacie, będzie już korzystać z nowego systemu rozliczeń.

Zobacz także: Ile kosztuje budowa domu?

Dopłaty do fotowoltaiki

Fotowoltaika jest jedną z instalacji, na którą można uzyskać dofinansowanie. Aktualnie prowadzone są programy ogólnokrajowe, a także lokalne, dzięki którym możliwe jest dostanie dopłaty. Pierwszym z nich, o którym warto wspomnieć, jest „Mój prąd”. Na jego podstawie możliwe jest uzyskanie zwrotu 50% kosztów poniesionych na inwestycję fotowoltaiczną, przy czym kwota nie przekroczy 3000 zł za instalację. Dodatkowo takie dofinansowanie jest zwolnione z podatku PIT. Z kolei pozostałe poniesione koszty można odliczyć od podatku, korzystając z ulgi termomodernizacyjnej.

Innym popularnym programem jest „Czyste powietrze”. Zakłada on jednak w pierwszej kolejności wymianę nieefektywnego źródła ogrzewania. Program jest skierowany do wszystkich osób, które są właścicielami lub współwłaścicielami jednorodzinnych budynków mieszkalnych. Oprócz wymiany kotła na wydajniejszy i nowocześniejszy można w ramach programu „Czyste powietrze” otrzymać dofinansowanie na instalację fotowoltaiczną. Przyznana kwota w tym przypadku wynosi maksymalnie 5000 zł.

Oprócz wymienionych wyżej programów ogólnokrajowych istnieją również lokalne. Miasta oraz gminy oferują dofinansowanie montażu instalacji fotowoltaicznej. Przykładem może być tutaj Warszawa, gdzie można otrzymać bezzwrotną dopłatę. Jej maksymalna wysokość to 15000 zł.

Chcąc skorzystać z omówionych programów, warto śledzić aktualności na ich temat. Szybko jest bowiem wykorzystywana pula dofinansowania w nich przewidziana.

Zobacz także: Rekuperacja – co to jest?

Podsumowanie

Zmiany, jakie dotyczą fotowoltaiki i mają wejść w życie w 2022 r., wprowadzają nowy sposób rozliczeń. Dotychczasowe opusty będą zastąpione net-billingiem. Oznacza to, że prosumenci, którzy wprowadzą do sieci energię po 1 kwietnia 2022 r., będą sprzedawać ją po cenach hurtowych, a następnie kupować po cenach detalicznych. To dość duża zmiana, która może wpłynąć na decyzję o montażu fotowoltaiki.

Autor