Ile kosztuje budowa domu?

Czas czytania: 7 minut

Budowa własnego domu to marzenie sporego grona osób. Nie każdy lubi pewne ograniczenia mieszkania w bloku. Jak zatem przystąpić do realizacji wspomnianego marzenia? Na początek trzeba poznać koszt budowy domu. Wtedy będzie wiadomo, czy jesteśmy w stanie podjąć się tego zadania. Sprawdźmy więc, ile kosztuje wybudowanie własnego domu.

Dom, w kontekście budynku, to synonim pewnej wolności. Jest on przeważnie większy od mieszkania w bloku (pomijając apartamenty), a także pozwala poczuć się swobodniej na przylegającej do niego działce. Wybudowanie domu wiąże się również z większym zaangażowaniem, koniecznym do jego utrzymania oraz zagospodarowania. Kiedy przeprowadzamy się z mieszkania, zauważamy, że mamy więcej obowiązków. Mowa, chociażby o ogrzewaniu. To jednak ma mniejsze znaczenie w porównaniu z komfortem, jaki daje własny dom i brakiem stałych miesięcznych kosztów jego utrzymania. Dlatego też wiele osób decyduje się na jego wybudowanie. Jaki jest koszt takiego przedsięwzięcia? Przekonajmy się!

Zobacz również: Ile kosztuje projekt ogrodu?

Co wpływa na koszt budowy domu?

Wybudowanie własnego domu to wyzwanie organizacyjne oraz finansowe. Całkowity koszt to efekt kilku ważnych składników, a zarazem etapów prac.

Działka

Cena, jaką przychodzi nam zapłacić za działkę, jest często przez inwestorów uwzględniana w ostatecznych kosztach budowy domu. Nie chodzi bowiem o sam budynek, ale o całość przedsięwzięcia. Ceny sprzedawanych działek są bardzo różne. Zależą od wielkości, lokalizacji, charakteru, a także tzw. uzbrojenia, czyli posiadanych przyłączy do mediów. W różnych regionach kraju można kupić działki, których ceny zaczynają się od 50.000 – 60.000 zł za powierzchnię ok. 10 arów. Nie jest to jednak żadna reguła. Osoby, które już mają nieruchomość, np. otrzymali ją w spadku, bądź została im przepisana, mają trochę łatwiej. Nie muszą szukać odpowiedniej działki, ani wydawać na nią pieniędzy. Dzięki temu koszt całego przedsięwzięcia znacznie się obniża. Kiedy masz już działkę, sprawdź, jak uzyskać pozwolenie na budowę domu jednorodzinnego.

To może Cię zaciekawić: Fotowoltaika od 2022 roku – zmiana przepisów

Projekt

Bardzo ważną rolę w określaniu, jaki jest koszt budowy domu, odgrywa projekt. Ceny za jego przygotowanie są naprawdę różne, a w głównej mierze zależą od tego, czy zdecydujemy się na indywidualne rozwiązanie, czy gotowe. Koszt tego drugiego rodzaju projektu zaczyna się przeważnie od 1.500 zł. Niestety ciężko określić w tym przypadku górną granicę. Mimo to, większość osób decyduje się na taką ewentualność. Jest ona uzasadniona względami ekonomicznymi, ale też ciekawymi rozwiązaniami, które zostały już sprawdzone przez innych inwestorów. Z kolei cena indywidualnego projektu to średnio 120 zł za metr kwadratowy. Jak łatwo się domyślić, to rozwiązanie o wiele droższe. Jednak z drugiej strony, pozwala ono stworzyć projekt najbardziej dopasowany do naszych wymagań oraz oczekiwań. Nie będzie to kolejny taki sam budynek w okolicy, lecz zupełnie nowy. Istotna w tym wszystkim jest także charakterystyka domu. Znaczenie ma zatem jego kubatura, ilość kondygnacji oraz bryła. To właściwości domu, które przekładają się na cenę projektu oraz jego wybudowanie.

Materiały

Przechodzimy do kolejnych aspektów wpływających na koszt zbudowania domu. Całe przedsięwzięcie nie będzie możliwe bez materiałów budowlanych. Ich ceny z roku na rok się zmieniają. W ostatnich latach odnotowuje się ich duży wzrost. To sprawia, że wybudowanie wymarzonego domu staje się coraz droższe. Realizowanie kolejnych etapów, czyli fundamenty, stan surowy otwarty oraz stan surowy zamknięty wymaga kolejnych materiałów.

Zobacz artykuł: Beton i jego klasy oraz rodzaje. Część I: klasy betonu

Sposób budowy

Z poprzednim punktem ściśle wiąże się kolejny, czyli sposób budowy domu. Jeśli sami mamy odpowiednią wiedzę, a do tego wsparcie rodziny i/lub przyjaciół, możemy zdecydować się na system gospodarczy. Przede wszystkim to rozwiązanie tańsze. Wymaga jednak bardzo dużego zaangażowania i sporej ilości godzin poświęconych na pracę. Trudno to pogodzić, gdy mamy stałe zatrudnienie. Można więc wynająć firmę, która zrealizuje to zadanie. W jej skład wchodzi zazwyczaj kilka osób, które mają doświadczenie i właściwą wiedzę. Wiąże się to jednak z większymi kosztami.

Ile kosztuje budowa domu?

Biorąc pod uwagę powyższe aspekty, można obliczyć przybliżony koszt budowy domu. Posłużymy się tutaj przykładem budynku o powierzchni 100 mkw., która jest bardzo popularna i chętnie wybierana przez inwestorów. W przypadku takiego domu koszt fundamentów wynosi 20.000 – 30.000 zł – uwzględnia on niezbędny materiał oraz robociznę. Cena, jaką przyjdzie nam zapłacić za ściany nośne, działowe, a także kominy wynosi 35.000 – 40.000 zł. Kolejny na naszej liście jest strop, którego koszt to 25.000 – 30.000 zł. Aby doprowadzić dom do stanu surowego otwartego, potrzebujemy jeszcze dachu. Za jego konstrukcję, pokrycie oraz ocieplenie przyjdzie nam zapłacić 30.000 – 40.000 zł. Stan surowy zamknięty wymaga zamontowania stolarki okiennej, drzwi oraz bramy garażowej. Cena za te elementy wraz z montażem to ok. 25.000 – 30.000 zł. Na koniec pozostaje nam wykonanie ocieplenia domu, poprowadzenie wszystkich instalacji oraz wykończenie. To z kolei koszt ok. 100.000 – 150.000 zł. Wszystkie podane ceny są orientacyjne, a ich wysokość zależy m.in. od użytych materiałów.

Podsumowanie

Koszt budowy domu nie jest niski. Wpływa na niego wiele czynników, takich, jak projekt budynku, wykorzystane materiały oraz sposób realizacji – samodzielny lub zlecony. Jednak to spełnienie marzeń wielu osób, które decydują się na jego realizację. Własny dom to poczucie większego komfortu, wolności, a także posiadania w pełni swojego miejsca na ziemi.

Autor