Ile kosztuje projekt domu?

Czas czytania: 6 minut

Wybór projektu domu to jeden z podstawowych etapów przed rozpoczęciem jego budowy. Dzięki niemu wiadomo, jak będzie wyglądał budynek, ile znajdzie się w nim pomieszczeń oraz jak będą duże. Najważniejsza w tym wszystkim jest odpowiedź na pytanie – ile kosztuje projekt domu? Ceny różnią się w zależności od sposobu jego przygotowania. Sprawdźmy to dokładniej!

Zbudowanie własnego domu to dla wielu osób spełnienie marzeń. Dlatego każdy chce, aby był on wyjątkowy. Ogromną rolę w tym odgrywa projekt domu. Jego wybór to konieczność zdecydowania o wielu czynnikach. Najważniejszy wśród nich jest wygląd zewnętrzny budynku, a także jego układ wewnętrzny. Aby taki projekt domu powstał, można skorzystać z dwóch możliwości. Jedną z nich jest wybranie gotowego rozwiązania, które można kupić np. w internecie. Drugą zaś jest stworzenie całkowicie indywidualnego projektu. Obie te formy są bardzo popularne, jednak różnią się pod względem możliwości, a zwłaszcza ceny.

Indywidualny projekt domu

Najdroższym rozwiązaniem w tym zestawieniu jest skorzystanie z indywidualnego projektu. Wtedy też prace biura projektowego zakrojone są na szeroką skalę.

Indywidualny projekt to tak naprawdę stworzenie wszystkiego od zera. Począwszy od układu wszystkich pomieszczeń, ilości kondygnacji, aż po wygląd zewnętrzny budynku. W takim projekcie elementy te dopasowane są zgodnie z życzeniem klienta. To szczególnie ważne dla inwestorów, którzy mają dość nietypowy układ działki, np. bardzo wąski. Wtedy też indywidualny projekt domu jest w pełni dopasowany do możliwości, jakie daje nieruchomość. Nie będzie to np. budynek parterowy, a piętrowy.

Stworzenie takiego projektu jest nie tylko droższe, ale i czasochłonne. Konieczne jest tu bowiem poświęcenie wielu godzin na konsultacje między inwestorem a osobą przygotowującą taki dokument. Bardzo ważne jest uszczegółowienie wszystkich ustaleń, aby w przyszłości uniknąć nieporozumień.

Nie mniej jednak indywidualny projekt domu jest bardzo doceniany przez inwestorów. Dzięki niemu można dopasować budynek nie tylko do posiadanej działki, ale także do oczekiwań własnych, jak i całej rodziny. To ogromna zaleta tego rozwiązania. Nie trzeba bowiem korzystać z już gotowych projektów, a można je w pełni spersonalizować.

Przeczytaj także: Ile kosztuje budowa domu?

Gotowy projekt domu

Przeciwieństwem powyższego rozwiązania jest gotowy projekt domu. Jest on najczęściej wybierany z uwagi na swoją cenę oraz czas jego adaptacji.

Gotowy projekt domu zawiera już wszystko, co jest niezbędne do dalszego działania. Znajduje się w nim cały układ pomieszczeń oraz ich wielkość. W projekcie widoczne są rozmiary okien oraz drzwi. Zaprezentowany jest również wygląd zewnętrzny budynku.

Istotną zaletą już gotowego projektu jest brak konieczności poświęcania niezliczonej ilości godzin na jego dopasowanie. Kupując dokument, jego autor dołącza zgody na większość niezbędnych zmian. Jeśli jakiejś z nich nie ma, wystarczy zwrócić się o ich wyrażenie. Jednak ich podstawowy zakres w większości przypadków jest wystarczalny do pełnej adaptacji.

Takie rozwiązanie przewidziane jest dla wszystkich osób, które są właścicielami działek o w miarę regularnym układzie. Nie będzie on stał na przeszkodzie w zbudowaniu domu z gotowego projektu.

Zobacz koniecznie: Pompa ciepła, czyli alternatywa dla tradycyjnych urządzeń grzewczych

Ile kosztuje projekt domu?

Czas więc odpowiedzieć na najważniejsze pytanie postawione we wstępie do tego tekstu, czyli związane z ceną, jaką płaci się za projekt budowlany.

Jak zostało wspomniane, najdroższym rozwiązaniem jest projekt indywidualny. Trzeba bowiem wziąć pod uwagę bardzo szeroki zakres prac biura projektowego. Musi ono zaczynać od zera i stworzyć kompleksowe rozwiązanie. Ile kosztuje indywidualny projekt domu? Średnia cena wynosi ok. 120 zł za mkw. Jednak jej ostateczna wysokość zależy nie tylko od wielkości budynku, ale także nakładu pracy biura projektowego oraz pomysłów inwestora.

Sprawdź również: Jak usunąć drzewa z działki budowlanej?

Gotowy projekt domu jest znacznie tańszy. Ceny w tym przypadku zaczynają się już od 1500 zł. Do tego trzeba doliczyć również koszt prac adaptacyjnych. Ostateczna cena, jaką przyjdzie zapłacić za tego typu projekt, nie będzie jednak wyższa od wcześniej wspomnianego. Dlatego też jest to najbardziej popularne rozwiązanie wybierane przez inwestorów.

Podsumowanie

Wybór projektu domu jest bardzo ważny dla odpowiedniego dopasowania go do oczekiwań inwestora. Pierwszą możliwością jest indywidualne rozwiązanie. Jest ono jednak dość drogie i angażujące. Z tego też względu wiele osób decyduje się na gotowy projekt domu. Charakteryzuje się on niższą ceną, a także mniejszą ilością czasu potrzebnego do jego zaadaptowania.

Autor