Ile kosztuje projekt ogrodu?

Czas czytania: 5 minut

Ogród to wspaniałe miejsce, w którym można odpocząć, spędzić czas ze znajomymi i rodziną w otoczeniu przyrody. Aby wzmocnić pozytywne wrażenia, trzeba go odpowiednio zaaranżować. Sporządzony przez architekta krajobrazu projekt ogrodu uwzględnia m.in. jego układ oraz roślinność. Przekonajmy się, ile kosztuje taka usługa.

Właściciele nieruchomości oprócz dbania o wygląd domu, skupiają się również na ogrodach. Można w nich spędzać mnóstwo czasu, co jest niewątpliwie dobre dla zdrowia. Otoczenie się przyrodą ma pozytywny wpływ na człowieka. Potrafi ukoić nerwy, dać chwilę wytchnienia od codziennych spraw, czy też problemów w pracy. Przydomowy ogród jest doskonałym miejscem spotkań w gronie rodzinnym, a także ze znajomymi. Nadanie mu ciekawego charakteru możliwe jest dzięki projektowi, który sporządza architekt krajobrazu. Zadba on o układ poszczególnych elementów, które mają właścicielowi przynosić radość ze spędzonego czasu w ich otoczeniu. Rodzi się jednak pytanie, ile kosztuje projekt ogrodu?

Projektant, czy prace we własnym zakresie?

Właściciele nieruchomości wielokrotnie mierzą się z tym, czy lepiej samemu zaaranżować ogród, czy zwrócić się do architekta. Obydwie możliwości mają swoje zalety oraz wady.

Jeśli wybrane zostanie działanie we własnym zakresie, największą zaletą jest oszczędność kosztów. Nie trzeba bowiem płacić za projekt osobie trzeciej. Jednak od razu rzuca się w oczy pewna wada takiego rozwiązania. Właściciel nieruchomości nie musi posiadać odpowiedniej wiedzy na bardzo szeroką tematykę, jaką jest projektowanie ogrodu. Trzeba uwzględnić wiele aspektów, które mają przełożenie na to, jaki będzie efekt końcowy.

Przeczytaj także: Jak usunąć drzewa z działki budowlanej?

Dlatego też coraz więcej osób decyduje się na projekt ogrodu sporządzony przez architekta krajobrazu. To co prawda wiąże się z kosztami, ale efekt będzie znacznie lepszy niż w przypadku samodzielnego działania. Architekt sprawdzi układ działki, poziom jej nasłonecznienia, jakość gleby, a tym samym będzie w stanie zaaranżować taki ogród, który spełni oczekiwania właściciela nieruchomości.

Co zawiera projekt ogrodu?

Prace nad projektem ogrodu architekt krajobrazu rozpocznie od sprawdzenia układu działki. To także moment, w którym będzie chciał poznać oczekiwania inwestora. Są one niezbędne do rozpoczęcia prac koncepcyjnych.

Projekt przydomowego ogrodu będzie zawierał wiele elementów. Podstawowymi będzie podział na poszczególne strefy. Wśród nich znajdą się:

 • reprezentacyjna,
 • wypoczynkowa,
 • użytkowa,
 • gospodarcza.

Oprócz tego w projekcie ogrodu znajdzie się:

 • przekrój ogrodu,
 • plan nasadzeń, a także ich wymiarowanie,
 • spis wszystkich roślin,
 • plan szlaków komunikacyjnych, czyli wszystkich ścieżek,
 • mała architektura, wśród której znajdą się ewentualne budynki (np. altana),
 • spis mebli,
 • plan nawadniania,
 • oświetlenie,
 • wykaz wszystkich materiałów,
 • wizualizacja.

Przeczytaj koniecznie: Co to są ogrodzenia panelowe? Ich zalety, zastosowanie i rodzaje.

Ile kosztuje projekt ogrodu?

Działania architekta krajobrazu nie należą do najtańszych. Trzeba liczyć się z kosztami, które są zależne od kilku czynników. W pierwszej kolejności od wielkości ogrodu. Architekt zwróci także uwagę na obecny stan działki, a następnie uwzględni go w wycenie. Na ostateczny koszt wpływa także ilość pracy, jaką musi wykonać projektant. Ważne są jeszcze dodatkowe usługi, jak np. doradztwo, czy też nadzór.

Koszt projektu ogrodu waha się między 1500 a 2000 zł w przypadku działki o powierzchni 500 mkw. Jeśli powierzchnia jest większa, cena wzrasta. W przypadku ogrodu o powierzchni 500 – 1000 mkw mowa o kwocie w przedziale między 2000 a 4000 zł. Jeszcze większa działka, czyli powyżej 1000 mkw to koszt 4000 zł i więcej.

Przeczytaj koniecznie: Kuna – jak wygląda i jak się jej pozbyć?

Podsumowanie

Ciekawe zaaranżowanie przydomowego ogrodu możliwe jest dzięki skorzystaniu z odpowiedniego projektu. Sporządza go architekt krajobrazu. Projekt ogrodu uwzględnia podział na strefy funkcjonalne, a także roślinność. To sprawia, że staje się on wspaniałym miejscem do odpoczynku, a także spotkań.

Autor