Jak zabezpieczyć budowę przed kradzieżą

Czas czytania: 7 minut

Zabezpieczenie budowy przed kradzieżą to kwestia, którą musi wziąć pod uwagę każdy inwestor. Na terenie, gdzie wykonywane są prace budowlane, znajduje się mnóstwo cennego towaru, sprzętu, a także narzędzi. Pozostawienie tych rzeczy luzem może kusić potencjalnych złodziei. Sprawdźmy więc, jak możemy zabezpieczyć plac budowy przed kradzieżą.

Plac budowy to miejsce, gdzie w ciągu dnia dużo się dzieje. Ekipa budowlana wykonuje szereg prac, zatem już sama jej obecność odstrasza potencjalnych złodziei. Jednak nocą na działce jest zazwyczaj pusto. Wtedy też złodzieje mogą zainteresować się wszystkimi cennymi przedmiotami, jakie się na niej znajdują. Wśród nich materiały budowlane, które można łatwo i szybko sprzedać, maszyny oraz narzędzia ekipy budowlanej. Utrata tych rzeczy wstrzyma realizację dalszych prac, a także wywoła konsekwencje finansowe. Konieczna będzie ponowna zapłata za materiały budowlane, a także narzędzia. Dlatego powinniśmy zorientować się, jak zabezpieczyć budowę przed kradzieżą.

Przeczytaj także: Budowa domu na działce rolnej

Zabezpieczenie budowy przed kradzieżą – sprawdzone sposoby

Kiedy tylko zaczynamy budowę, to wzbudzamy zainteresowanie wśród otoczenia. Sąsiedzi chcą wiedzieć, jak będzie wyglądać budynek i kto w nim zamieszka. Teren budowy może być także obserwowany przez potencjalnych złodziei. W ciągu dnia będą rozglądać się, jakie materiały są dostarczone, w którym miejscu znajdują się narzędzia, aby pod osłoną nocy je wszystkie zabrać. A skoro lepiej zapobiegać niż leczyć, to tak samo powinniśmy postąpić z terenem budowy. Musimy go zabezpieczyć przed kradzieżą. Jak? Oto kilka sprawdzonych sposobów.

Ogrodzenie terenu budowy

Podstawowym elementem, dzięki któremu zabezpieczymy plac budowy przed kradzieżą, jest ogrodzenie. Co ważne, mówią o nim także przepisy, ale w kontekście zagospodarowania terenu oraz uniemożliwienia wstępu osobom trzecim. Chodzi bowiem o unikanie ewentualnych wypadków, które mogą się zdarzyć podczas prac budowlanych i dotyczyć, np. przechodniów. Ogrodzenie zabezpieczy również cenne przedmioty, jakie znajdują się na terenie budowy. Musimy przy tym pamiętać, że powinno ono być trwałe i niedające się łatwo sforsować. Przykładem może być ogrodzenie panelowe, które w tym przypadku lepiej się sprawdzi, niż najtańszy płot z siatki leśnej lub tradycyjnej.

Ogrodzenie terenu budowy powinno mieć odpowiednią wysokość. Ta nie może być mniejsza niż 1,5 m. Jeśli jednak zdecydujemy się na płot o wysokości przekraczającej 2,2 m, musimy przeprowadzić procedurę zgłoszeniową.

Ten artykuł też Cię może zainteresować: Jakie ogrodzenie wybrać na czas budowy domu?

Kontener na materiały i narzędzia

Na wczesnych etapach prac budowlanych ciężko jest gdziekolwiek schować materiały oraz narzędzia. Dlatego najczęściej cenny sprzęt ekipa budowlana zabiera ze sobą. Rozwiązaniem tego problemu jest kontener na materiały i narzędzia. Możemy wykorzystać do tego blaszany garaż lub inny obiekt. Ważna jest przy tym możliwość jego zamknięcia – czy to za pomocą zamka, czy też kłódki. Kontener, który będzie otoczony ogrodzeniem, zniechęci potencjalnego złodzieja. Musiałby najpierw przedostać się przez płot, a następnie uporać się z zamkami w drzwiach. Nawet gdy podejmie się takiego trudu, to zajmie mu to trochę czasu. Wtedy może być zauważony przez sąsiadów.

Kontener w celu zabezpieczenia budowy przed kradzieżą nie jest rozwiązaniem tanim. Jednak musimy pamiętać, że jeśli nie zostanie on uszkodzony, to możemy go sprzedać po zakończonych pracach. Zwróci nam się część kosztów, jakie ponieśliśmy na jego zakup.

Monitoring

Sprawdzonym i coraz częściej stosowanym sposobem na zabezpieczenie budowy przed kradzieżą jest monitoring. Kamery, które będą zamontowane w kilku miejscach naszej działki, działają w dwojaki sposób. Kiedy zostaną zauważone przez potencjalnego złodzieja, mogą go wystraszyć. Jeśli jednak coś ukradnie, to kamery zarejestrują ten fakt oraz jego wizerunek. Wtedy łatwiej będzie nam dowiedzieć się, kim jest sprawca, a może nawet uda się odzyskać skradzione przedmioty.

Monitoring możemy wykorzystać nie tylko na czas budowy, ale również po jej zakończeniu. Dzięki temu zabezpieczymy naszą nieruchomość na przyszłość.

Zobacz także: Jak usunąć drzewa z działki budowlanej?

Ochrona

Zabezpieczenie placu budowy przed kradzieżą możemy również wykonać, jeśli zatrudnimy ochronę. Wtedy non stop ktoś będzie przebywać na naszym terenie i pilnować materiałów oraz narzędzi. Niestety jest to rozwiązanie dość drogie. Pewną namiastkę stanowi tzw. „monitoring sąsiedzki”. Gdyby jakiś złodziej przebywał na naszej działce, to istnieją duże szanse, że ktoś z osób mieszkających w pobliżu może go zauważyć. Nie ponosimy żadnego kosztu, poza wdzięcznością dla sąsiadów.

Podsumowanie

W trakcie budowy domu na działce pojawia się mnóstwo materiałów oraz cennego sprzętu i narzędzi. Wszystkie one są kosztowne. Dlatego warto, abyśmy zorientowali się, jak zabezpieczyć budowę przed kradzieżą. Dobrym sposobem jest montaż ogrodzenia. Możemy również postawić na działce zamykany kontener, w którym będą przechowywane narzędzia oraz część materiałów. W zabezpieczeniu placu budowy pomoże nam również monitoring oraz wynajęcie ochrony. Wszystko po to, abyśmy nie stracili żadnych materiałów budowlanych oraz narzędzi. Inaczej będziemy musieli wydać na nie dodatkowe pieniądze, bo odnalezienie złodzieja i skradzionych przedmiotów może być utrudnione.

Autor