Jakie ogrodzenie wybrać na czas budowy domu?

Czas czytania: 7 minut

Rozpoczęcie budowy domu wiąże się z koniecznością ogrodzenia nieruchomości. Teren budowy musi być odpowiednio zabezpieczony. Dzięki temu uniemożliwia się wstęp na niego niepowołanych osób. To także zabezpieczenie przed kradzieżą materiałów i sprzętu. Wybór ogrodzenia na czas budowy domu nie jest oczywisty. Zatem postaramy się go uprościć.

Spełnianie marzenia o budowie własnego domu wymaga od inwestora załatwienia szeregu formalności. Do zdecydowanie ciekawszych obowiązków należy wybór projektu domu i jego adaptacja do własnych upodobań. Potem naturalnie obserwacja postępu prac, w których trakcie powstaje dom. W ich trakcie na działce przebywają różne osoby. Pojawia się także wartościowy sprzęt, a przede wszystkim materiały niezbędne do zbudowania domu. Z tego wynika, że działka powinna być zabezpieczona. Podstawę stanowi ogrodzenie terenu budowy. 

Ogrodzenie terenu budowy – przepisy

Zabezpieczenie terenu budowy nie wynika jedynie z naturalnej chęci i potrzeby. Montaż tymczasowego ogrodzenia terenu budowy w pewien sposób wymuszają na inwestorze przepisy. Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 6 lutego 2003 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy podczas wykonywania robót budowlanych (Dz.U. 2003 nr 47 poz. 401) nakłada na inwestora obowiązek zabezpieczenia terenu budowy. Dowiadujemy się także z niego, że:

  • teren budowy należy ogrodzić,
  • ogrodzenie nie może stwarzać zagrożenia dla ludzi,
  • wysokość ogrodzenia na terenie budowy nie może być mniejsza niż 1,5 m,
  • w niebezpiecznych strefach, czyli takich, gdzie pojawia się ryzyko spadania przedmiotów z wysokości, ogrodzenie musi być oddalone od budynku o długość, stanowiącą 1/10 jego wysokości, ale nie może to być mniej niż 6 m.

Co prawda, przepisy nie mówią, że ogrodzenie placu budowy jest jedyną formą zabezpieczenia. Jednak jak się okazuje najlepszą. 

Ogrodzenie placu budowy nie powinno stać na linii granicy działki lub jej przekraczać. Musi znajdować się na terenie wewnętrznym wyznaczonym przez granice. Warto też pamiętać, że nie trzeba grodzić całej nieruchomości. Wystarczy jej część, na której trwają prace budowlane. 

Zgodnie ze wspomnianym rozporządzeniem, minimalna wysokość ogrodzenia terenu budowy wynosi 1,5 m. Montując ogrodzenie o właśnie takiej wysokości, nie jest konieczne żadne zgłoszenie ani pozwolenie. Jeśli jednak zamierzamy zbudować ogrodzenie większe niż 2,20 m, musimy się liczyć z dodatkowymi formalnościami. Wtedy trzeba wystąpić do właściwego miejscowo urzędu miasta bądź gminy ze zgłoszeniem. W ciągu 14 dni od zgłoszenia biegnie termin na sprzeciw. Gdy w tym terminie urząd nie sprzeciwi się budowie ogrodzenia, można przystąpić do odpowiednich prac. 

Ogrodzenie placu budowy domu

Jest kilka możliwości zabezpieczenia terenu budowy. Jednak większość inwestorów decyduje się na sprawdzone rozwiązanie, czyli ogrodzenie. Do dyspozycji jest kilka możliwości, a my przyjrzymy się trzem z nich. 

Tymczasowe ogrodzenie z siatki

Niezmiennie od wielu lat największą popularnością cieszy się ogrodzenie placu budowy siatką. To najtańsze rozwiązanie. Jednak nie zawsze w pełni funkcjonalne. Inwestorzy wykorzystują bardzo często różne rodzaje siatki. Z uwagi na cenę chętnie stosowana jest siatka leśna. Mocuje się ją zazwyczaj do drewnianych słupków. Taki widok jest dość powszechny na terenach, gdzie powstają nowe domy. Ponadto, tymczasowe ogrodzenia powstają też z siatki metalowej. Przeważnie jest ona mocowana do również metalowych słupków. Wykorzystywana jest również siatka powlekana bądź ocynkowana. 

Po zakończeniu budowy często siatka wraz ze słupkami trafia na sprzedaż. W ich miejsce powstają konstrukcje na długie lata. 

Tymczasowe ogrodzenie ażurowe

Na terenach budowy domów spotyka się również tymczasowe ogrodzenie ażurowe. Jest to ciekawa propozycja z uwagi na jej mobilność. Przęsła przeznaczone do takiej formy grodzenia przeważnie mają wysokość 2 m. Zatem nie będzie konieczności zgłaszania budowy takiego ogrodzenia. Żaden z elementów montażowych nie jest wkopywany w ziemię, w przeciwieństwie np. do słupków przy ogrodzeniu siatkowym. Panele charakteryzują się także łatwym montażem oraz demontażem. Ich podstawę stanowi stopa betonowa. Przęsła łączone są ze sobą przy pomocy specjalnych obejm. W większości modeli dostępnych na rynku mamy do czynienia z ocynkowaną konstrukcją. Będzie ona zatem odporna na warunki atmosferyczne. 

Tymczasowe lub stałe ogrodzenie panelowe

Coraz częściej na placach budowy można spotkać ogrodzenie panelowe. Inwestorzy wykorzystują je zarówno jako rozwiązanie tymczasowe, jak i stałe. Panele ogrodzeniowe mogą mieć różną wysokość. Dzięki temu można wybrać modele, których montaż nie będzie wymagał żadnego zgłoszenia i pozwolenia. Ich bazę może stanowić prefabrykowana podmurówka betonowa, ale nie jest ona wymagana. Panele ogrodzeniowe są ocynkowane i malowane proszkowo. Nie ulegają zniszczeniu w trakcie kiepskich warunków atmosferycznych. W sprzedaży dostępne są modele 2D oraz 3D. W panelach 2D drugi poziome są proste. Z kolei w 3D pojawiają się przetłoczenia. Panele ogrodzeniowe są bardzo proste w montażu. Do ich instalacji wykorzystywane są dedykowane obejmy. To także pozwala na szybki demontaż w razie potrzeby. Ogrodzenie panelowe jest godnym uwagi rozwiązaniem na teren budowy domu z uwagi na jegoniewysoką cenę, a bardzo dobrą jakość.

Autor