Budowanie własnego domu to jeden z najbardziej emocjonujących momentów w życiu. Zakup działki, wybór projektu, a potem patrzenie, jak wznosi się budynek to fantastyczna sprawa. Prace, jakie są wykonywane na naszej nieruchomości, dzieli się na kilka etapów. Jednym z nich jest stan surowy otwarty. Co on oznacza w praktyce? Przekonajmy się!
Artykuł w skrócie:
Ten artykuł może Cię zainteresować: Stan surowy zamknięty – co to jest?
Z budowaniem własnego domu wiąże się wiele przyjemnych spraw, jak i tych bardziej skomplikowanych – np. kwestie formalności. Kiedy jednak przejdzie się przez nie wszystkie, pozostaje przystąpienie do właściwych prac budowlanych. Bez względu na to, czy dom wznoszony jest systemem gospodarczym, czy przez zatrudnioną ekipę, następuje podział tego procesu na poszczególne etapy. Najbardziej okazałym jest stan surowy otwarty. Pozwala on zobaczyć już konstrukcję budynku przeniesioną z projektu. Co konkretnie wchodzi w jego skład? Jak wtedy wygląda dom?
Stan zerowy
Przystąpienie do realizacji stanu surowego otwartego następuje po zakończeniu wcześniejszego etapu. Jego wykonanie jest krótsze w czasie, ale niezbędne do powstania domu. Stan zerowy, czyli początkowy to w głównej mierze etap polegający na zagospodarowaniu terenu oraz wykonaniu fundamentów. Działka jest zatem wyrównywana, a geodeta wytycza na niej budynek. Następnie przeprowadzane są wykopy, a także powstaje szalunek. Zanim wykonane zostaną fundamenty, trzeba zadbać o ich zbrojenie. W skład stanu zerowego wchodzi również strop nad piwnicą (jeśli taka występuje). Fundamenty są również zasypywane, a ponadto powstają pierwsze fragmenty instalacji kanalizacyjnej. Ekipa budowlana wykonuje również warstwy podkładu pod podłogę na gruncie. Tak zakończony stan zerowy przeważnie zostawia się, aby przezimował. Wtedy też jest odpowiednio zabezpieczony. Następny etap najczęściej realizuje się po nadejściu wiosny.
Przeczytaj również: Ile kosztuje projekt ogrodu?
Stan surowy otwarty
Kolejnym etapem w realizowaniu budowy własnego domu jest stan surowy otwarty. Jest on już bardziej okazały od poprzedniego. Z tego też powodu, czas trwania tego etapu jest znacznie dłuższy. Zazwyczaj trwa on ok. 3-4 miesiące – w zależności od warunków atmosferycznych oraz innych czynników, mogących wpływać na tempo przeprowadzanych robót. Podczas realizacji stanu surowego otwartego powstają ściany zewnętrzne oraz wewnętrzne. Ekipa budowlana przygotowuje kominy wentylacyjne, a także dymowe. Powstają również stropy oraz schody żelbetowe (o ile dom będzie piętrowy lub z poddaszem użytkowym). Realizowana jest także konstrukcja dachu, ponieważ budowana jest więźba, a następnie pokrywana odpowiednim materiałem. Stan surowy otwarty to również montaż okien dachowych oraz niezbędnego orynnowania.
Zobacz artykuł: Budowa domu na działce rolnej
Podsumowanie
Podczas budowy domu wszystkie prace podzielone są na poszczególne etapy. Wśród nich znajduje się stan surowy otwarty. Jest on najbardziej okazały pod względem wizualnym, ponieważ w jego trakcie powstaje cała konstrukcja budynku.