Wentylacja mechaniczna – co to jest i jak działa?

Czas czytania: 8 minut

Prawidłowa wentylacja w budynku to szansa na lepsze funkcjonowanie organizmu, ale nie tylko. Jest ona ważna również z uwagi na odprowadzanie z domu wilgoci i powstałych zanieczyszczeń. Pod tym względem wentylacja mechaniczna nie ma sobie równych. A co więcej – odzyskuje ciepło, co wpływa na oszczędności. Poznaj zatem wentylację mechaniczną i przekonaj się, jakie ma zalety!

Przeczytaj także: Ile kosztuje projekt domu?

Co to jest wentylacja mechaniczna?

Aktualnie możemy przebierać w nowoczesnych rozwiązaniach, również tych dla domów. Przykładem jest wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła. To najlepszy sposób na zapewnienie prawidłowego obiegu powietrza w budynku. Jego ruch odbywa się przy pomocy rekuperatora, będącego jedynym urządzeniem elektrycznym występującym w instalacji.

Wentylacja mechaniczna sprawnie realizuje odprowadzanie zużytego powietrza z domu. Robi nawet więcej – odzyskuje z niego energię. Jest ona przekazywana powietrzu, które trafia do budynku. Takie działanie wymiennika ciepła umieszczonego w rekuperatorze powoduje zwiększenie temperatury w domu. To ogromna zaleta, która jest doceniana w trakcie jesiennych i zimowych miesięcy, a także wczesną wiosną.

Sprawdź koniecznie: Rekuperacja – co to jest?

Czym się różni wentylacja mechaniczna od grawitacyjnej?

Dotychczas stosowaną wentylacją była grawitacyjna. Niestety jest ona mało skuteczna. Dało się to szczególnie zauważyć, kiedy w istniejących budynkach, np. domach jednorodzinnych, a nawet wielorodzinnych, zaczęto wymieniać okna na plastikowe. Są one rewelacyjne i przede wszystkim szczelne. Tylko że ta cecha powoduje problemy z prawidłowym ruchem powietrza. Otóż nie jest ono wpuszczane do budynku. Przez to nie dochodzi do różnicy ciśnień oraz temperatur, a to wymóg w przypadku wentylacji grawitacyjnej. Skoro nie dochodzi do takiego zjawiska, to nie następuje odprowadzanie zużytego powietrza i doprowadzanie świeżego.

Oczywiście można temu zaradzić. Rozwiązaniem jest częste otwieranie okien, a także drzwi. Tylko zimą to mało komfortowe rozwiązanie. Trzeba bowiem otwierać dużą liczbę okien, aby robił się przeciąg, więc w domu robi się zimno. Wszyscy marzną, a wychładzają się również pomieszczenia.

Wentylacja mechaniczna wprowadza do instalacji wspominany już rekuperator. To zasadnicza różnica w porównaniu z wentylacją grawitacyjną. Nic tu bowiem nie jest pozostawione samemu sobie. Rekuperator zarządza całym procesem wentylacji, zapewniając odpowiednią ilość świeżego powietrza w domu.

Ten artykuł też Cię może zainteresować: Pompa ciepła, czyli alternatywa dla tradycyjnych urządzeń grzewczych

Z czego składa się wentylacja mechaniczna?

System wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła składa się z kilku ważnych elementów:

  • centrali,
  • czerpni,
  • wyrzutni
  • kanałów wentylacyjnych,
  • zaworów,
  • anemostatów,
  • kratek wentylacyjnych.

Wentylacja mechaniczna – jakie ma zalety?

W porównaniu do grawitacyjnej wentylacja mechaniczna wypada jako rozwiązanie o wiele lepsze. Jego zalet jest kilka, ale mają one kluczowe znaczenie dla budynku, jak i osób, które w nim mieszkają oraz przebywają.

Wymiana powietrza bez udziału człowieka

Na początek warto wskazać, że wentylacja mechaniczna nie wymaga od inwestora, ani mieszkańców budynku żadnych działań. Rekuperator działa automatycznie zgodnie z wprowadzonymi ustawieniami. Można jedynie z czasem je optymalizować. Poza tym wszystkie procesy zachodzą samoczynnie. Znika potrzeba przewietrzania pomieszczeń, co jest istotne przy wentylacji grawitacyjnej.

Przeczytaj także: Fotowoltaika od 2022 roku – zmiana przepisów

Świeże powietrze bez względu na porę roku

Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła pracuje przez 24 godziny, 7 dni w tygodniu, bez względu na warunki atmosferyczne. Zatem w przeciwieństwie do wentylacji grawitacyjnej działa ona nawet latem. Tradycyjne rozwiązanie podczas ciepłych miesięcy nie ma szans na funkcjonowanie.

Wysoka jakość powietrza dzięki filtrom

Świeże powietrze, które trafia do domu i przechodzi przez system wentylacji mechanicznej, jest jeszcze lepszej jakości. W rekuperatorze zamontowane są specjalne filtry. Ograniczają one ilość zanieczyszczeń, jakie trafiają z powietrzem z zewnątrz budynku. Oznacza to, że jest ono oczyszczone z wirusów, ale także cząsteczek odpowiedzialnych za smog. Przez filtry nie przedostają się również bakterie.

Cieplejsze powietrze zimną, co wpływa na oszczędności

Wentylacja grawitacyjna zimą wymaga przewietrzania pomieszczeń. Robi się w nich zimno. Wtedy też dochodzi do strat cieplnych. Żeby w domu ponownie temperatura była wyższa niż ta na dworze, trzeba zwiększyć moc ogrzewania. Natomiast wentylacja mechaniczna korzysta z wymiennika ciepła zamontowanego w rekuperatorze. Sprawia on, że powietrze pobierane z zewnątrz jest ogrzewane od tego, które jest odprowadzane. Co ważne – nie dochodzi tutaj do ich wymieszania.

Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła sprawia, że w budynku nie dochodzi do strat cieplnych. Nie ma konieczności zwiększania poziomu ogrzewania, a wręcz przeciwnie – można je przykręcić. Skutkiem takiego działania są oszczędności. Ich wielkość przyjmuje się na około 30%.

Zobacz także: Program czyste powietrze – co to jest i jak z niego skorzystać?

O czym pamiętać, decydując się na wentylację mechaniczną?

Popularność wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła ciągle rośnie. Warto jednak pamiętać o kilku istotnych kwestiach:

  • projekt – prawidłowo zaprojektowana instalacja to najważniejszy krok w celu zamontowania wentylacji mechanicznej w budynku,
  • montaż jednostki sterującej w ogrzewanym pomieszczeniu,
  • dobór właściwego rekuperatora o odpowiedniej mocy,
  • dopasowanie ogrzewania budynku do systemu wentylacji.

Podsumowanie

Zamontowanie rekuperacji to skuteczny sposób na prawidłową wymianę powietrza w budynku. Rekuperator, czyli urządzenie centralne, zapewnia odpowiednią jego ilość – zarówno dostarczoną do pomieszczeń, jak i z nich pobraną. Dzięki temu można cieszyć się w domu stałym dostępem do świeżego powietrza, z czego wynikają dalsze skutki. Wśród nich znajduje się pozbywanie wilgoci oraz zanieczyszczeń, ale także zwiększanie temperatury w budynku. To z kolei pozwala na oszczędności związane z ogrzewaniem.

Autor