Wiercenie w betonie techniką diamentową – co to jest?

Czas czytania: 6 minut

Branża budowlana nie lubi próżni. Co prawda nie do końca można to potwierdzić w kwestii materiałów, bo tu ciągle króluje beton. Jednak sposób pracy z nim jest wydajniejszy, niż dotychczas stosowane rozwiązania. Wiercenie w betonie techniką diamentową sprawiło, że wiele zadań można wykonać szybciej, a przede wszystkim efektywniej. Przekonaj się, czym jest ta metoda i jaka jest jej skuteczność!

W naszych dotychczasowych artykułach wspomnieliśmy kilkukrotnie, że beton to nadal najlepszy materiał wykorzystywany w branży budowlanej. Jest on odporny na wiele czynników, w tym mechanicznych, a także atmosferycznych. Dlatego też wykonywanie w nim jakichkolwiek otworów, małych czy dużych, nie jest łatwe i przyjemne. Mimo tego trzeba je wykonywać, aby np. poprowadzić instalację elektryczną, czy też wodną. Z biegiem lat mogliśmy zaobserwować jednak kilka zmian w tej kwestii. Ewolucja łączy się z rozpowszechnieniem wiercenia w betonie techniką diamentową. Cały proces realizacji zleceń stał się łatwiejszy do zaplanowania oraz wykonania. Technika diamentowa, znana również jako wiercenie rdzeniowe, wdarła się do świata budowlanki i zaczęła się w niej rozpychać łokciami. To doprowadziło do coraz częstszego jej wykorzystywania nawet w najtrudniejszych sytuacjach, które dotychczas mogły się wydawać beznadziejne. Przyjrzyjmy się więc tej metodzie bliżej.

Technika diamentowa

Stosowanie techniki diamentowej to szansa na skuteczne realizowanie usług, polegających na wierceniu w betonie. Opiera się ona na wykorzystaniu najtwardszego minerału do wykonywania otworów w trudnym materiale. Pył diamentowy jest bowiem zawarty we wszystkich wiertłach, przeznaczonych do małych średnic oraz dużych. To pozwala na wykonywanie dokładnych otworów pod różnym kątem. Nie musimy się obawiać, że beton w pewnym sensie pokona diament – możliwe jest to tylko przez drugi taki sam minerał.

Wiercenie w betonie techniką diamentową

Każde zlecenie na wiercenie w betonie opiera się na precyzji działań. Takie właśnie jest możliwe dzięki technice diamentowej. Narzędzia stosowane w tym celu radzą sobie w najtrudniejszych sytuacjach, tworząc otwory o żądanej głębokości oraz wielkości. W trakcie prac nie są wytwarzane wibracje, które mogłyby przenosić się na całą konstrukcję. Tym samym nie są powodowane żadne uszkodzenia, mające znaczenie dla trwałości pozostałych elementów, a w efekcie dla całego budynku. Możemy śmiało stwierdzić, że technika diamentowa jest bezpieczniejsza od innych rozwiązań – nie tylko dla miejsca, w którym jest wykonywana, ale także dla osób znajdujących się w pobliżu. Jest ona realizowana w sposób bezpyłowy. Do powietrza nie przedostaje się więc pył krzemionkowy, o którym dość szeroko pisaliśmy przy okazji omawiania tematu cięcia betonu na mokro i sucho.

Zobacz artykuł: Beton i jego klasy oraz rodzaje. Część I: klasy betonu

Jak wyglądają narzędzia do wiercenia w betonie?

Stosowane wiertła nie wyglądają, jak te tradycyjne, które wykorzystujemy do bardzo małych otworów, np. w domu. Są to bowiem obracające się wały zakończone specjalnymi rurami. W trakcie pracy zagłębiają się one w betonie. Narzędzia te mogą przypominać zwykłe otwornice. Ważne jest jednak w tym przypadku, czym pokryta jest obracająca się rura. Znajdziemy w niej pył diamentowy. To sprawia, że jakość działań stoi na bardzo wysokim poziomie. Możliwe jest to także dzięki wykorzystywaniu wody. Jest ona dostarczana do wiertła, aby je schłodzić. Pracuje ono z dużą prędkością, zatem może się szybko nagrzewać. Woda eliminuje ten problem. Nie trzeba zatem przerywać wiercenia i czekać, aż zmniejszy się jego temperatura. Woda pomaga także w zniwelowaniu ilości kurzu i pyłu, wydzielającego się podczas pracy z betonem. Ponadto, kiedy tylko znajdziemy się w otoczeniu, gdzie realizowane jest takie zlecenie, możemy się zdziwić brakiem nadmiernego hałasu. To umożliwia przeprowadzanie odwiertów nawet wtedy, kiedy za ścianą znajduje się biuro, a w nim ktoś pracuje. Nie ma zatem konieczności (w zależności od stopnia działań) zamykania całego budynku, kiedy wykorzystywana jest technika diamentowa do wykonania otworów.

Metody wiercenia w betonie

Otwory, które mają być wykonane w betonie, mogą mieć różną wielkość, a nawet kształt. Te okrągłe o średnicy od fi 10 do 1200 mm są realizowane przy pomocy wiertła o konkretnym rozmiarze. Popularne jest jednak wiercenie „ściegiem”. Umożliwia ono powstawanie otworów o większej średnicy lub o różnych kształtach, niekoniecznie okrągłych (np. kwadratowe). W tym celu przeprowadza się wiercenie w kilku miejscach obok siebie. Mniejsze otwory łączą się ze sobą, a w efekcie tworzą jeden znacznie większy.

Podsumowanie

Wiercenie w betonie techniką diamentową stało się metodą, która charakteryzuje się wysoką skutecznością. Pozwala ona na wykonywanie otworów o zamierzonej średnicy oraz głębokości. Nie powstają przy tym żadne ewentualne uszkodzenia konstrukcji. Najważniejsze jednak, że można w ten sposób precyzyjnie zrealizować zlecenie w krótszym czasie, niż dotychczasowe rozwiązania.

Autor