Jak odczytać licznik prądu?

Czas czytania: 7 minut

Licznik prądu to jedno z najważniejszych urządzeń w naszym domu. Zbiera on wszystkie informacje na temat zużytej przez nas energii elektrycznej. Jak odczytać licznik prądu? Sprawdź w poniższym artykule!

Licznik prądu – do czego służy?

Operatorzy energii elektrycznej w swojej działalności stosują liczniki prądu. To urządzenia, które zamontowane są w większości budynków. Dostęp do nich mają operatorzy, a także my, jako użytkownicy. Wszyscy znamy licznik prądu, przynajmniej z widzenia. W starszych budynkach wielorodzinnych są one zlokalizowane poza lokalem – na korytarzu. Każdy licznik przypisany jest do oddzielnego mieszkania. Kiedy operatorzy korzystali ze starszych urządzeń, niezbędna była wizyta inkasenta, który sprawdzał ilość zużycia energii elektrycznej. Aktualnie liczniki są na tyle nowoczesne, że operatorzy mogą odczytywać te dane zdalnie.

Przeczytaj także: Inteligentny dom – co to jest i co daje?

Jak wspomnieliśmy wyżej, licznik prądu służy do pomiaru zużycia przez nas energii elektrycznej. Dane te wykorzystują operatorzy do wystawienia nam rachunku. Widoczne są na nich informacje, dotyczące naszej taryfy oraz tego, ile prądu zużyliśmy w danym okresie rozliczeniowym. Nie we wszystkich przypadkach dane te są zdalnie przekazywane do dostawcy. Wielu operatorów chce, aby informacje na temat zużycia były podawane przez nas, np. logując się na dedykowanej stronie internetowej i wprowadzając je w odpowiednim formularzu. Wtedy przydaje nam się wiedza na temat tego, jak odczytać licznik prądu.

Licznik prądu – rodzaje

Chociaż wygląd licznika jest nam w miarę znany, to możemy spotkać się z kilkoma rodzajami tego urządzenia. Najpopularniejsze z nich to: elektromechaniczny oraz elektroniczny.

Licznik elektromechaniczny, czyli starszy model

Liczniki prądu, które były do niedawna powszechnie stosowane, to tzw. elektromechaniczne. Kiedy im się przyjrzymy, możemy zobaczyć, jak porusza się w nich metalowa tarcza. Jest to możliwe dzięki wykorzystaniu zjawiska indukcji. Takie konstrukcje składają się zazwyczaj z cewki napięciowej, prądowej, magnesu, licznika oraz wspomnianej już tarczy. Prezentowanie danych odnośnie zużycia energii elektrycznej, możliwe jest dzięki dodatkowym dyskom, na których widnieją cyfry. Są one wprawiane w ruch poprzez metalową tarczę. Wtedy możemy odczytać, ile dotychczas zużyliśmy prądu.

Ten artykuł też Cię może zainteresować: Kuna – jak wygląda i jak się jej pozbyć?

Licznik elektroniczny, czyli aktualnie stosowany

Wspomniane wyżej rozwiązanie odchodzi jednak w zapomnienie. Modele elektromechaniczne są wypierane przez nowsze liczniki. Są one dostosowane do aktualnych wymagań, np. fotowoltaiki. Liczniki elektroniczne wykorzystują jedynie rozwiązania cyfrowe. Nie znajdziemy w nich tarczy i dysków, jak w wyżej omawianych modelach. Spotkamy za to cyfrowy wyświetlacz, na którym prezentowane są ważne dla nas informacje, dzięki czemu wiemy, jak odczytać licznik prądu. W wielu modelach zamontowane są również przyciski do obsługi, czyli przechodzenia pomiędzy kolejnymi danymi. Liczniki elektroniczne w inny sposób zliczają zużycie energii. Bazują na ilości przekazywanych impulsów.

Jak odczytać licznik prądu?

Wiemy już, do czego służy licznik prądu oraz jakie są jego rodzaje. Przyszedł czas na oczytanie z niego danych. Z pozoru czynność ta może wydawać się trudna. Jednak, gdy przyjrzymy się z bliska licznikowi prądu, to przekonamy się, że odczytanie informacji przez niego prezentowanych, może być bardzo łatwe, a przede wszystkim przydatne.

Każdy elektroniczny licznik prądu wyposażony jest w wyświetlacz. Zatem będzie nam prościej odczytać z niego dane. Poza tym, na obudowie licznika znajdują się oznaczenia, które bazują na kodach OBIS:

  • 1.8.0 – wskazuje, jakie jest całkowite zużycie prądu. Informacja ta wyrażana jest w kWh (kilowatogodzinach).
  • 1.8.1 – prezentuje zużycie energii elektrycznej w pierwszej strefie,
  • 1.8.2 – wskazuje zużycie prądu w drugiej strefie,
  • 1.8.3 – podaje zużycie energii elektrycznej w trzeciej strefie.

Jeśli zatem korzystamy z energii elektrycznej bez podziału na strefy, kod 1.8.0 będzie dla nas jedynym, jaki się przyda. W przypadku, gdy rozliczamy się z dostawcą prądu na podstawie stref, kod 1.8.1, 1.8.2, 1.8.3 dostarczą nam niezbędnych informacji. Będą one zsumowane, kiedy przejdziemy na liczniku do kodu 1.8.0.

Oprócz wyżej wskazanych kodów możemy na liczniku prądu znaleźć również następujące:

  • C.1.0 – dotyczący numeru identyfikacyjnego urządzenia,
  • 0.9.1 – prezentujący aktualny czas,
  • 0.9.2 – wskazujący aktualną datę,
  • 0.2.2 – informujący o taryfie, z jakiej korzystamy.

Przeczytaj także: Pompa ciepła, czyli alternatywa dla tradycyjnych urządzeń grzewczych

Jak odczytać dane z licznika dwukierunkowego?

Kiedy korzystamy z fotowoltaiki i nadwyżkę energii przesyłamy do sieci, to mamy zamontowany licznik dwukierunkowy. Dzięki niemu wiemy nie tylko to, ile zużywamy prądu, ale także jaką ilość oddajemy do operatora.

W przypadku licznika dwukierunkowego, oprócz wyżej wskazanych kodów, pojawia się jeszcze jeden: 2.8.0. Informuje on o ilości energii elektrycznej przesłanej do sieci. Podobnie, jak w przypadku danych dotyczących zużycia, są one prezentowane w kWh (kilowatogodzinach).

Zobacz również: Wentylacja mechaniczna – co to jest i jak działa?

Podsumowanie

Kiedy wiemy, jak odczytać licznik prądu, możemy kontrolować zużycie energii elektrycznej. Samo urządzenie bardzo ułatwia nam ten proces. Nowoczesne liczniki wyposażone są w cyfrowe wyświetlacze. Z kolei na obudowie umieszczone są zazwyczaj kody OBIS, które dotyczą całościowego zużycia, podzielonego na strefy, a także ilości energii oddawanej do sieci.

Autor