Co to jest opaska wokół domu?

Czas czytania: 6 minut

Opaska wokół domu jest bardzo chętnie stosowana przez wielu inwestorów. Co prawda nie jest ona wymagana, jednak pozytywnie wpływa na budynek. Dzięki opasce możliwe jest zabezpieczenie dolnej części elewacji przed szkodliwym wpływem zmiennych warunków atmosferycznych, ale także wzmocnienie tej części terenu. O tym, jak dokładnie wygląda opaska wokół domu i z czego ją można wykonać, dowiesz się z tego artykułu!

Przeczytaj także: Ile kosztuje projekt domu?

Opaska wokół domu – co to jest?

Przy nowych, jak i istniejących domach coraz częściej pojawia się opaska. Okazuje się, że to bardzo rozsądne rozwiązanie, dlatego jest tak chętnie praktykowane. Opaska wokół domu jest bowiem terenem przylegającym do budynku, ale wyłożonym dodatkowym materiałem. Głównym jej zadaniem jest ochrona domu przed przedostawaniem się wody w dolne jego partie, a konkretnie do fundamentów. Dodatkowo opaska zapobiega chlapaniu błotem na elewację, które może powstawać na skutek obfitych opadów deszczu.

Wymienione wyżej funkcje opaski nie są jedynymi. Warto zwrócić uwagę, że staje się ona również dodatkowym chodnikiem wokół budynku. Taki ciąg komunikacyjny jest bardzo przydatny, zwłaszcza gdy na pozostałym terenie znajduje się głównie trawnik. Ponadto, gdy zostaną dobrane odpowiednie materiały, opaska będzie dobrze komponować się z budynkiem, pozytywnie wpływając na jego wizerunek.

Ten artykuł też Cię może zainteresować: Ile kosztuje budowa domu?

Opaska wokół domu – szerokość

Zastosowanie opaski wokół domu powinno być przemyślanym działaniem, zwłaszcza pod względem użytych do tego celu materiałów. Należy również rozważyć kwestię jej szerokości. Zbyt wąska opaska może niedostatecznie chronić budynek przed szkodliwym działaniem wody. Dodatkowo jej funkcja związana z dbaniem o estetykę domu również nie będzie w pełni realizowana. Dlatego też przyjmuje się, że szerokość opaski wokół domu powinna wynosić 40-60 cm. Takie wymiary będą najbardziej odpowiednie, gdy nie będzie ona wykorzystywana również jako chodnik. W przeciwnym razie szerokość opaski powinna mieścić się w przedziale 80-120 cm. Wtedy możliwe będzie swobodne poruszanie się po niej, bez stykania się o elewację budynku, czy też bez konieczności chodzenia bokiem.

Opaska wokół domu – pamiętaj o spadku

Wykonanie opaski wokół domu sprawdzi się w przypadku większości inwestycji. Należy jednak pamiętać o kilku kwestiach, które są z nią związane. Wspomniana szerokość jest jedną z nich, ale inną – równie ważną, jest kwestia zachowania spadku. W stosowaniu opaski chodzi bowiem o to, aby woda, która na nią spadnie, była odprowadzana w kierunku dalszej części nieruchomości. Unika się dzięki temu zamoczenia fundamentów. Z tego względu istotne jest wykonanie spadku. Powinien on mieć 1-2%. Przykładowo: szerokość opaski wynosi 1 m, wtedy spadek będzie wynosił 1 cm. Wtedy możliwe będzie skierowane wody (np. z deszczówki) na działkę, zamiast na budynek.

Opaska wokół domu – przepuszczalność

W kontekście opaski wokół domu należy poruszyć jeszcze jedną kwestię – przepuszczalność. Głównym zadaniem przytaczanego rozwiązania jest ochrona przed wodą. Jeśli zatem opaska będzie wykonana z materiałów, które nie przepuszczają wody, to zacznie się ona zbierać w wielu miejscach przy samej elewacji. Taka sytuacja ma negatywny wpływ na fundamenty. Dlatego opaska powinna być wykonywana z przepuszczalnych materiałów. Oznacza to, że woda będzie mogła swobodnie wsiąkać oraz wysychać.

Zobacz także: Jak uzyskać pozwolenie na budowę domu jednorodzinnego?

Opaska wokół domu – z czego ją wykonać?

W związku z powyższymi wytycznymi opaska wokół domu powinna być wykonana z odpowiednich materiałów. Nie zalicza się do nich beton. Może on bowiem wywołać więcej szkody niż pożytku.

Kostka brukowa

Popularnym rozwiązaniem, na które decydują się inwestorzy, jest kostka brukowa. Wykonana z niej opaska wokół domu wygląda bardzo estetycznie, a przede wszystkim realizuje wszystkie zadania, jakie są przed nią stawiane. Kostka brukowa układana jest na podbudowie z kruszywa oraz podsypce z piasku. Istotne podczas tego procesu jest zachowanie odpowiedniego spadku. Do opaski wykorzystuje się kostkę brukową o grubości 4-6 cm.

Kamienie ozdobne

Drugim wariantem cieszącym się uznaniem wśród właścicieli budynków są rozmaite kamienie ozdobne. W ich przypadku również ważne jest właściwe przygotowanie podłoża. Dlatego układane są one na warstwie piasku. Jej grubość wynosi średnio 10-15 cm. W tym celu można również wykorzystać żwir, pospółkę lub geowłókninę. Warstwa, która zostanie na nich ułożona, może pochodzić z:

  • białego grysu ogrodowego,
  • białego kamienia,
  • otoczaków,
  • grubego żwiru.

Podsumowanie

Opaska wokół domu to dobry sposób, aby zabezpieczyć fundamenty przed przedostawaniem się do nich wody. To również konstrukcja, która zapobiega zabrudzeniu elewacji przez błoto, tworzące się na skutek opadów deszczu. Opaskę wokół domu można również wykorzystać jako chodnik, ułatwiający się poruszanie po nieruchomości. Do budowy tego rozwiązania najczęściej stosuje się kostkę brukową. Można również wykorzystać ozdobne kamienie. Ważne, aby materiały były przepuszczalne, wtedy będzie możliwe zachowanie pełnej funkcjonalności opaski.

Autor