Rekuperacja – co to jest?

Czas czytania: 7 minut

W nowo budowanych domach, szczególnie pasywnych, stosuje się rekuperację. Do jej wykorzystywania nakłaniani są również właściciele starszych budynków. Okazuje się, że ma ona sporą przewagę nad dotychczas wykorzystywaną metodą wentylacji. W poniższym artykule przyjrzymy się rekuperacji, jakie daje efekty, a także jak można ją dofinansować. Zapraszamy do lektury!

Najważniejsze:

  • rekuperacja z odzyskiem ciepła to sposób na mechaniczną wentylację powietrza w budynku,
  • rekuperator jest urządzeniem centralnym, które zarządza całym procesem,
  • rekuperacja pozwala na stałą wymianę powietrza, a także jego filtrowanie,
  • do pomieszczeń w budynku trafia powietrze ogrzane, co umożliwia oszczędzanie na ogrzewaniu.

Przeczytaj także: Program czyste powietrze – co to jest i jak z niego skorzystać?

Co to jest rekuperacja?

Nowoczesny sposób na wentylowanie powietrza w budynku zapewnia rekuperacja z odzyskiem ciepła. Wykorzystuje ona mechaniczne rozwiązania, aby działać efektywnie. W ten sposób możliwe jest stałe wentylowanie budynku, czyli dostarczanie do jego wnętrza świeżego powietrza oraz odprowadzane zużytego (zanieczyszczonego i wilgotnego).

Centralnym elementem instalacji jest rekuperator. Od niego oraz do niego prowadzą specjalne kanały. To nimi powietrze jest pobierane z zewnątrz, a także kierowane do pomieszczeń. Z kolei te, które jest już w budynku, ale zostało zanieczyszczone, jest odprowadzane na zewnątrz innymi kanałami. Za ruch powietrza odpowiada właśnie wspomniany rekuperator. Dzięki temu następuje jego stała wymiana, a co ważne – bez konieczności otwierania okien, drzwi oraz stosowania dodatkowych rozwiązań.

Istotnym czynnikiem w funkcjonowaniu rekuperacji, a wspomina również o tym jego dłuższa nazwa, jest wymiana ciepła. Zachodzi ona w rekuperatorze – a konkretnie w wymienniku ciepła. Zabieg polega na odzyskiwaniu energii z powietrza, które jest odprowadzane z domu, na rzecz tego, które do niego trafia.

Ten artykuł też Cię może zainteresować: Ile kosztuje projekt domu?

Co daje rekuperacja?

Budynki, które są pasywne, mogą tak funkcjonować m.in. dzięki rekuperacji. To rozwiązanie jest również możliwe do wykorzystania w starszych domach. Decyduje się na nie coraz więcej osób. Dlaczego? Co takiego daje rekuperacja?

Sposób na świeże powietrze w domu – rekuperacja

Stała wymiana powietrza

Główną zaletą rekuperacji z odzyskiem ciepła jest ciągła wymiana powietrza. Nie przeszkadzają w tym nawet bardzo szczelne okna. Rekuperator odpowiada za to, aby nieustannie do pomieszczeń trafiało świeże powietrze. Jednocześnie zużyte jest stale odprowadzane poza budynek. W dodatku rekuperator pozwala na zarządzanie ilością powietrza, które trafia do domu.

Pozbywanie się wilgoci

Nadmierna wilgoć obecna w domu nie prowadzi do niczego dobrego. Jej skutkiem są zaparowane okna, ale to dopiero jeden z efektów. Kolejnymi są grzyby oraz pleśń. Pojawiają się one głównie na ścianach oraz sufitach. Są one niebezpieczne dla zdrowia, ponieważ wywołują wiele chorób, głównie układu oddechowego.

Wilgoć powstaje podczas kąpieli, a także gotowania. Jednak rekuperacja dzielnie sobie z nią radzi. Jest ona odprowadzana wraz ze zużytym powietrzem poza dom.

Zobacz także: Ile kosztuje budowa domu?

Komfortowe funkcjonowanie w budynku

Dzięki funkcjonowaniu rekuperacji można poczuć się w domu nawet lepiej niż na dworze. Świeże powietrze jest bowiem dodatkowo filtrowane. W rekuperatorze dochodzi do oczyszczania go z bakterii, wirusów, roztoczy, a także innych szkodliwych cząsteczek, np. związanych ze smogiem. Można zatem w takim budynku oddychać pełną piersią, co wpływa również na samopoczucie.

Świeże, a zarazem czyste powietrze jest bardzo ważne dla alergików. Dlatego też rekuperacja jest przez takie osoby chętnie stosowana. Umożliwia funkcjonowanie bez obaw o reakcje alergiczne, powodujące problemy ze zdrowiem, a także dyskomfort.

Oszczędności

Zastosowanie rekuperacji wpływa na koszty ogrzewania budynku. W urządzeniu zamontowany jest bowiem wymiennik ciepła. Pobiera on energię z powietrza odprowadzanego z budynku. Następnie przekazuje je świeżemu, które trafia do domu. Dopiero takie powietrze jest dostarczane do pomieszczeń. Tym samym można oszczędzić jesienią, wiosną oraz zimą na ogrzewaniu. Przyjmuje się, że prawidłowo zamontowany system rekuperacji pozwala na obniżenie rachunków (w tym kosztów zakupu paliwa do kotła) o średnio 30-40%.

Dzięki rekuperacji z odzyskiem ciepła pomieszczenia nie są wychładzane. Jest w nich stała temperatura, która pozwala poczuć się komfortowo. To jeden ze sprawdzonych sposobów na minimalizowanie strat cieplnych.

Ten artykuł też Cię może zainteresować: Pompa ciepła, czyli alternatywa dla tradycyjnych urządzeń grzewczych

Dofinansowanie rekuperacji

Rekuperacja jest ciekawym rozwiązaniem, ale nie należy do najtańszych. Na szczęście można uzyskać dofinansowanie na jej montaż, dzięki czemu ostateczny koszt jest mniejszy. Taką szansę daje m.in. program „Czyste powietrze”. Istotne przy skorzystaniu z niego są kwestie dotyczące własności budynku, a także dochodów osoby, składającej wniosek. W ten sposób możliwe jest uzyskanie dofinansowania na poziomie:

  • podstawowym,
  • podwyższonym.

W obydwu przypadkach kwoty dofinansowania różnią się od siebie. Mimo to zawsze pozwalają na zaoszczędzenie kosztów instalacji rekuperacji z odzyskiem ciepła i cieszenie się jej zaletami.

Podsumowanie

Rekuperacja z odzyskiem ciepła jest skuteczną formą wentylacji powietrza w budynku. Umożliwia ona stały dostęp do świeżego oraz oczyszczonego powietrza, a także sprawne odprowadzanie zużytego. Wszystkim zarządza urządzenie zwane rekuperatorem. Dzięki rekuperacji można pozbyć się wilgoci, a także funkcjonować komfortowo we własnym domu. Dodatkowo możliwe jest zaoszczędzenie pieniędzy w związku z ogrzewaniem powietrza, które trafia do pomieszczeń w budynku.

Autor