Stan surowy zamknięty – co to jest?

Czas czytania: 4 minuty

Stan surowy zamknięty to kolejny z etapów budowy domu. Jest praktykowany przez większość inwestorów oraz ekip budowlanych. Co prawda, nie ma on odzwierciedlenia w żadnych przepisach, ale wszedł na stałe w proces realizacji budowy domu jednorodzinnego. Co jest wykonywane w trakcie stanu surowego zamkniętego? Sprawdźmy!

Ten artykuł może Cię zainteresować: Domy bez pozwolenia (70 metrów) – co musisz o nich wiedzieć?

Podejmując się budowy własnego domu, wygodnie jest podzielić ten proces na poszczególne etapy. Pomagają one w realizacji przedsięwzięcia, pozwalając np. na zachowanie odstępów pomiędzy kolejnymi krokami. W głównym podziale prac wyróżniamy etap zerowy, surowy otwarty oraz stan surowy zamknięty. Ten ostatni stanowi jednocześnie wyjście do wykończenia budynku, a zatem doprowadzenie go do ostatecznego kształtu i możliwości zamieszkania. Jakie prace są więc wykonywane w trakcie realizacji stanu surowego zamkniętego?

Stan zerowy i surowy otwarty

Zanim możliwe będzie wykonywanie stanu surowego zamkniętego, trzeba zrealizować etap otwarty, a jeszcze wcześniej zerowy. Początek prac to tak naprawdę czynności związane z wyrównaniem działki oraz wykonaniem fundamentów. Po zakończeniu tego etapu praktykuje się pozostawianie go na jakiś czas. Najlepiej wykonać go przed rozpoczęciem zimy. Wtedy do dalszych prac, czyli wykonania stanu surowego otwartego przystępuje się, gdy pogoda będzie nas rozpieszczać dodatnimi temperaturami. Kolejny etap to zbudowanie całej konstrukcji, a zatem ścian oraz dachu.

Stan surowy zamknięty

Zrealizowanie etapu zerowego i surowego otwartego umożliwia wykonanie kolejnego z nich. Stan surowy zamknięty, jak nazwa wskazuje, polega na zajęciu się wszystkimi dużymi otworami, jakie powstały. Inwestorzy, którzy chcą się szybko wprowadzić do nowego domu, często ten etap przeprowadzają w tym samym czasie, kiedy prace wykończeniowe. W przeciwnym wypadku stan surowy zamknięty stanowić może zachętę dla potencjalnych złodziei, szukających okazji do przywłaszczenia sobie narzędzi pozostałych na budowie lub cennych sprzętów. Wróćmy jednak do prac, które są wykonywane w trakcie realizowania stanu surowego zamkniętego. Wtedy też przeprowadza się montaż stolarki okiennej oraz drzwiowej zewnętrznej. W garażu pojawia się również brama. Ekipa budowlana wykonuje także ścianki działowe oraz izolacje.

Przeczytaj również: Budowa domu na działce rolnej

Stan surowy zamknięty – o czym pamiętać?

Jak wspomnieliśmy wcześniej, stan surowy zamknięty nie jest przewidziany w żadnych przepisach. Zatem jego uregulowanie powinno nastąpić w umowie podpisywanej z ekipą budowlaną. Dobrze jest precyzyjnie określić zakres prac, wchodzących w skład tego etapu. Wtedy też obydwie strony – inwestor i wykonawca – będą w pewnym stopniu zabezpieczenia.

Podsumowanie

Po wykonaniu etapu zerowego oraz surowego otwartego przystępuje się do realizacji stanu surowego zamkniętego. Wtedy też w domu pojawiają się okna, drzwi zewnętrzne oraz brama garażowa. Wykonawca często też realizuje budowę ścianek działowych, a także izolację budynku.

Autor