Kuna – jak wygląda i jak się jej pozbyć?

Czas czytania: 7 minut

Kuna jest zwierzęciem, które może stać się dzikim lokatorem w domu. Tam uwije sobie gniazdko, w którym poczuje się bezpiecznie i będzie powiększać swoją rodzinę. Jak pozbyć się kuny z domu? Jak zapobiegać jej pojawieniu się w budynku? To pytania, na które odpowiedzi znajdziesz w tym artykule. Zapraszamy do lektury!

Przeczytaj także: Ile kosztuje projekt domu?

Kuna domowa – co to za zwierzę?

Jeśli spojrzymy na kunę, nawet na zdjęciach, to wygląda bardzo sympatycznie. Można się pokusić o stwierdzenie, że prezentuje się słodko. Tylko że kuna domowa (nazywana również “kamionką”) jest drapieżnikiem. Zewsząd unika człowieka, ale nie miejsca, w którym mieszka. Dlatego kuna domowa bardzo często pojawia się w budynkach – a szczególnie w jego opuszczonych lub mało wykorzystywanych częściach, np. na poddaszu.

Kuna domowa należy do rodziny łasicowatych. Jej ciało osiąga długość wynoszącą średnio 50 cm. Do tego należy doliczyć jeszcze ogon. Jego długość to ok. 25-30 cm. Kuna domowa ma brązowe tułowie. Kolor ten staje się jaśniejszy na bokach ciała. Charakterystycznym elementem wyglądu kuny domowej jest biała plama, która znajduje się tuż pod pyszczkiem. Rozchodzi się ona ku dołowi ciała. Plama ta nazywana jest często śliniakiem, chociaż niektórzy mówią na nią “krawat”. Jest to również element, który odróżnia kunę domową od leśnej – u tej drugiej jest on koloru żółtego oraz nie rozchodzi się ku dołowi.

Długość życia kuny domowej to ok. 10 lat. Zwierzę ma bardzo smukłe ciało, a do tego miękki spód łapek. To pozwala mu się poruszać szybko, cicho, a także w bardzo ciasnych miejscach.

Ten artykuł też Cię może zainteresować: Ile kosztuje budowa domu?

Czym się żywi kuna domowa?

Drapieżnik ten żywi się owadami oraz małymi gryzoniami. To akurat pożywienie, które może być docenione przez człowieka. Kuna bowiem pozbywa się ich z domu. Jednak “jadłospis” tego zwierzęcia jest bogatszy. Można w nim znaleźć również żaby, ptaki, a także jaja ptaków. Jeśli na nieruchomości znajdują się kurczaki oraz młode króliki, to kuna domowa nimi nie pogardzi. Chętnie je zje. Podobnie sytuacja wygląda z owocami. Kuna je uwielbia, dlatego kiedy je wyczuje, pokusi się o ich kradzież i zjedzenie.

Jak się pozbyć kuny domowej?

Kuna domowa jest z jednej strony pożytecznym zwierzęciem, które zjada owady, ale potrafi zaszkodzić budynkowi. Przegryza różne instalacje, a także wełnę mineralną, powodując tym samym szkody. W budynku dość łatwo można zauważyć obecność tego zwierzęcia. Kuna znaczy teren swoimi odchodami, które są łatwe do wyczucia. Drapieżnik grasuje nocą, mocno przy tym hałasując. Żeby pozbyć się kuny z domu, można sięgnąć po kilka rozwiązań. Co ważne – nie wolno jej zabijać! Zwierzę jest bowiem pod ochroną.

Przeczytaj także: Rekuperacja – co to jest?

Odstraszacze dźwiękowe

Jednym z często stosowanych sposobów, aby pozbyć się z domu kuny, jest odstraszacz dźwiękowy. Emituje on dźwięki o zmiennej częstotliwości. Nie są one słyszalne dla człowieka, dlatego nie powinny przeszkadzać w codziennym funkcjonowaniu w domu. Nie jest to jednak rozwiązanie doskonałe. Kuna domowa może bowiem przyzwyczaić się do słyszanych dźwięków. Wtedy trzeba przedsięwziąć inne środki, aby wypłoszyć ją z budynku.

Pułapka żywołowna

Skuteczniejszym rozwiązaniem na pozbycie się kuny domowej niż odstraszacze dźwiękowe, jest pułapka żywołowna. Popularna żywołapka zbudowana jest z systemu zapadek. Zaczynają one działać, gdy zwierzę dostanie się do środka pułapki. Aby to było możliwe, należy w środku umieścić coś, co kuna domowa uwielbia. Jest jednak małe “ale”. Umieszczenie smakołyku powinno być przeprowadzone w rękawiczkach. Kuna ma bowiem świetny węch, a zatem wyczuje człowieka, którego się boi. Ponadto pułapka musi być pozostawiona w miejscu, w którym zwierzę przebywa. Nie da się od razu na nią złapać, ponieważ stroni od nowych rzeczy. Musi się więc oswoić z żywołapką. Przeważnie kuna zaczyna się nią bardziej interesować po kilku dniach od umieszczenia pułapki w pobliżu zwierzęcia.

Odstraszacze zapachowe

Kolejnym sposobem na wypłoszenie kuny jest zastosowanie odstraszaczy zapachowych. Jak zostało wspomniane wcześniej – drapieżnik ten charakteryzuje się bardzo dobrym węchem. Jeśli wyczuwa zapachy, których nie lubi, zniknie z budynku. Przykładem mogą być rozmaite preparaty w aerozolu przygotowane w tym celu.

Elektryczny pastuch

Ciekawym rozwiązaniem, lecz rzadko stosowanym, jest elektryczny pastuch. Montuje się go w okolicach dachu, a zwłaszcza w sąsiedztwie rynien. Przez pastucha przechodzi prąd o niewielkim napięciu. Nie wywoła on więc żadnych szkód, a zwłaszcza nie zagrozi życiu zwierzęcia. Co najwyżej je odstraszy i kuna nie powinna podejmować więcej prób wejścia do budynku.

Zobacz także: Ile kosztuje projekt ogrodu?

Jak zapobiegać pojawieniu się kuny w domu?

Kuna domowa jest zwierzęciem niewielkim, a przy tym bardzo zwinnym. Zgodnie z zasadą, że “lepiej zapobiegać niż leczyć”, można się ustrzec jej zamieszkaniu w budynku. W tym celu należy skontrolować dom pod kątem wszelkich otworów, którymi zwierzę mogłoby się dostać do środka. Szczególną uwagę należy zwrócić na możliwość przedostania się na poddasze lub strych. Te miejsca są uwielbiane przez kuny domowe.

Podsumowanie

Kuna domowa jest drapieżnikiem, który nie zagraża człowiekowi. Potrafi jednak wywołać szkody, a ich naprawy mogą być kosztowne. Dlatego warto zabezpieczyć wszelkie otwory, którymi zwierzę może dostać się do domu. Kiedy już się w nim znajdzie, można stosować odstraszacze dźwiękowe, zapachowe, a także pułapki żywołowne. Złapaną kunę domową należy wywieźć do lasu. Pod żadnym pozorem nie można jej zabijać.

Autor